Choć przebaczenie, zwłaszcza po przeżyciu traumatycznych wydarzeń, jest jedną z najtrudniejszych kwestii w naszym życiu,
choć zranienia jakie doznaliśmy nie są w stanie zagoić się od razu,
choć blizny poturbowań zostaną z nami na zawsze,
to zanim nie przebaczymy osobie, która nas skrzywdziła, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Według bardzo mądrego i starego przysłowia: „Gniew jest trzymanym w dłoni rozżarzonym węglem, którym chcesz w kogoś rzucić”.

RZUCAJĄC ROZŻARZONYM WĘGLEM ZAWSZE SIĘ POPARZYSZ
Siła pragnienia dokonania odwetu jest tak wielka, że nie tylko wpływa na całe nasze życie, ale wręcz nim kieruje. Niestety nie da się trzymać w dłoni rozżarzonego węgla i się nim nie poparzyć. Nienawiść ma tak wielką moc, że w pewnym momencie determinuje całe nasze życie i zaczyna nim kierować. Pragnąc zemsty, a nawet wymierzając ją, nie możemy żyć normalnie. Nie zrobimy więc kroku do przodu, nie dokonamy niczego sensownego w życiu, zanim nie pozbędziemy się tego balastu.

PROCES I CZAS
Przebaczenie to proces, który wymaga wysiłku i czasu. Zmiana najczęściej  następuje w nas pod wpływem trudnych lub nawet traumatycznych wydarzeń, przed jakimi zostaliśmy niespodziewanie postawieni. Każdy do tej zmiany inaczej dorasta.

„DROGA DO ZAPOMNIENIA”
O temacie przebaczenia bardzo dogłębnie traktuje film “Droga do zapomnienia”, który serdecznie polecam jako przyczynek do refleksji nad tym trudnym, ale jakże ważnym tematem. W obrazie tym możemy zobaczyć całą drogę, jaką przebył główny bohater, aby ponownie zacząć żyć pełnią życia po przebytej tragedii. Jest to film, którego scenariusz został oparty na prawdziwej historii, jaka miała miejsce podczas drugiej wojny światowej. Opowiada on o dziejach życia brytyjskiego żołnierza, który w młodości trafił do japońskiej niewoli. Będąc w obozie przeżył prawdziwe piekło na ziemi. Eric – główny bohater, przeciwstawiając się regułom panującym w obozie i stawiając opór okupantowi, spotkał się z niewyobrażalnym cierpieniem. Skrajnie sadystyczne tortury, którymi chciano go złamać nie przyniosły jednak spodziewanych wyników. Chłopak je przeżył z godnością, mimo że robiono z nim wszystko, aby było inaczej.

ŻYCIE PRZESZŁOŚCIĄ
Całe życie, jakie prowadził Eric po wojnie, było całkowicie naznaczone traumatycznymi wydarzeniami z obozu. Mężczyzna nie był w stanie normalnie funkcjonować. Będąc skupionym na przeszłości żył wspomnieniami, które go dręczyły. W konsekwencji jego życie poza krótką chwilą, kiedy zakochał się i poślubił swoją żonę, było wegetacją, przepełnioną ogromnym bólem.

NIEOCZEKIWANE KONSEKWECJE
Po wielu latach od zakończenia wojny główny bohater odnalazł swojego oprawcę – mężczyznę, który czerpał nieprzeciętną satysfakcję torturując go. Eric pragnął zemsty i to dla niej zaczął żyć. Chcąc zakończyć swoje cierpienia udał się wraz z żoną w daleką podróż do Azji. Pragnąc raz na zawsze rozwiązać swoją sprawę spotykał się ze swoim oprawcą. Jednak te spotkania przyniosły inne rozwiązanie, niż te, którego wszyscy, włącznie z Eric’iem, spodziewali się. Po pewnym czasie doprowadziły do przebaczenia, a w konsekwencji do zmiany życia Eric’a. Odzyskawszy spokój serca, bohater zaczął w końcu żyć. W konsekwencji więc, przebaczając swojemu oprawcy, zrobił więcej dla siebie, niż mógł sobie to wyobrazić – odzyskał własne życie.

INSPIRACJA
Pamiętaj – nie da się nie poparzyć trzymanym w dłoni rozżarzonym węglem, którym chcesz w kogoś rzucić. Przebacz tym, którzy Cię zranili dla SIEBIE, abyś mógł po prostu żyć.
O dorastaniu do przebaczenia i widzeniu szerszej perspektywy opowiada też moja książka Droga do domu. Zachęcam Cię do zapoznania się z nią oraz do obejrzenia filmu “Droga do zapomnienia”, którego zwiastun znajduje się pod linkiem.

Powiązane

One thought on “O sile płynącej z przebaczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *