“Przyjdzie taka chwila, gdy stwierdzisz, że wszystko się skończyło. To właśnie będzie początek”. – cytat rozpoczynający powieść towarzyszył mi od pierwszej do ostatniej strony książki. Pomimo iż większość opisanych wydarzeń z jakimi borykają się bohaterowie jest przykrych i pełnych cierpienia, zarówno zewnętrznego jak i tego wewnętrznego, to ja poznając je nie czułam się osaczona nienawiścią, zawziętością czy bólem, które często towarzyszą nam podczas czytania podobnej tematyki.
Przeciwnie, cała opisana historia jest napełniona rodzinnym ciepłem, umiejętnością wybaczania innym a przede wszystkim sobie… i życia dalej… życia z nowym początkiem.

– Izabela –

Przeczytałam książkę i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Bardzo przyjemnie mi się czytało. Podoba mi się w książce to, że pokazuje różne oblicza ludzi, rodzin ich więzi, przywiązania do drugiej osoby i miejsca, pokazuje jak życie jest kruche. Dwie całkiem różniące się od siebie rodziny, żyjące i wychowane w innym środowisku, ich zachowania i poglądy, w porównaniu dają wiele do myślenia nad własnym życiem. W niektórych fragmentach uśmiechałam się sama do siebie, bo przedstawione sytuacji odnosiły się do mojej obecnej sytuacji i tylko utwierdzało mnie to, że ludzie po prostu tacy są i czasem trzeba im pomóc wyjść z tej sytuacji, w której utknęli i się zagubili.

– Klaudia –

Bardzo dobra, poruszająca i dająca do myślenia opowieść o ludziach, o uczuciach, dotkliwych próbach życia, adaptacji do trudnych zmian warunków, o poszukiwaniu prawdy historycznej, ale również o odnajdywaniu własnego miejsca w społeczeństwie, drogi życiowej, a przede wszystkim o odwadze do refleksji, przyznaniu się do słabości, o naprawianiu krzywd i o umiejętności wybaczania. Autorka w sposób umiejętny łączy historyczne fakty z fikcją literacką, a przedstawione zdarzenia są tak realne i możliwe, że nie wiadomo do końca czy przypadkiem nie są opisem prawdziwych historii. Ciekawa pozycja, warta uwagi, po przeczytaniu której w głowie rodzą się refleksje nad własnym życiem.

– Kamil –

Trzymająca w napięciu powieść pokazująca losy ludzi na tle trudnych wydarzeń historycznych. Jest to książka opowiadająca o historii polski przez pryzmat zwykłych ludzi. Pomimo tego, że książka porusza wiele trudnych kwestii, jest ciepła, wzruszająca i optymistyczna. Czytając ją można momentami płakać zarówno ze wzruszenia jak i ze śmiechu.

– Michalina –