Ponieważ świat wmawia nam poprzez reklamy i wystrój sklepów, że zbliżają się święta, postanowiłam napisać kilka słów o prezentach.
W świecie, w którym, w naszej szerokości geograficznej, wszystko powszechnie jest dostępne, zarówno kupowanie prezentów jak i umiejętność autentycznego cieszenia się z otrzymanego podarunku stała się wyzwaniem.
Dlaczego tak się dzieje?
Czy już nie umiemy cieszyć się?
A może wszystko już mamy?
Myślę, że sytuacja ta wynika z kilku faktów.
ŚWIĘTA TRWAJĄ CAŁY ROK
Dobrobyt sprawił, że święta mamy cały rok. Wszystko jest powszechnie dostępne a prezenty dostajemy i sami sobie sprawiamy w związku z pojawiającym się świętem czy okazją oraz bez nich. Prezenty przestały być okazjonalne a tym samym wyjątkowe. W dzisiejszych czasach zarówno ciężko kupić dobre prezenty dzieciom, których pokoje przypominają sklepy z zabawkami, jak i wszystko posiadającym dorosłym.
PREZENTY WYBIERAMY JAK DLA SIEBIE
Wybierając prezenty kierujemy się naszymi potrzebami i naszym gustem a nie potrzebami i gustem osoby, którą chcemy obdarować. Konsekwencją tego podejścia są zakupy nietrafionych prezentów.
KUPUJEMY DUŻO, ALE CZĘSTO RZECZY SĄ SŁABEJ JAKOŚCI
Przyzwyczajenie do kupowania prezentów bez okazji oraz chęć podążania za ciągle zmieniającymi się trendami i nowościami, wymaga od nas umiejętności łączenia zarządzania domowym budżetem z jednocześnie ciągle niezaspokojonym apetytem na zakupy. Dlatego tak często idziemy w ilość posiadanych rzeczy a nie ich jakość. Porządne i dobre prezenty zazwyczaj są sporym wydatkiem finansowym, ale jednocześnie często inwestycją na lata.
CO WIĘC ZROBIĆ, ABY KUPIĆ DOBRY PREZENT:
1. Kupuj prezenty rzadziej, wtedy staną się wyczekiwanym podarunkiem. Nie popadaj jednak w sporadyczną skrajność i pamiętaj, aby uczcić każde ważne wydarzenie np. urodziny, imieniny, święta.
2. Wybierając prezent kieruj się potrzebami i gustem osoby, której chcesz sprawić prezent. Zanim zaplanujesz zakupy zastanów się co ta osoba:
– potrzebuje
– lubi
– jaki ma gust
– co by jej sprawiło radość
3. Jeśli nie masz pomysłu wybieraj na prezent klasyczne a tym samym ponadczasowe rozwiązania.
4. Z okazji ważnych wydarzeń i rocznic kupuj prezenty w charakterze pamiątki. Unikaj rzeczy pragmatycznych, które ulegną zużyciu.
Wyjątek: wyraźna sugestia osoby obdarowywanej.
5. Kupuj dobrej jakości prezenty. W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że będą one służyły obdarowanej osobie przez długie lata.
6. Wybieraj prezenty wyjątkowe, ale w zasięgu Twoich możliwości finansowych. Dokonuj tylko takich zakupów, na które rzeczywiście Cię stać i które nie zrujnują Twojego budżetu. Ważniejsza jest pamięć i gest niż sam prezent.
7. Przygotuj sam prezent. Będzie on niepowtarzalny i oryginalny. O tym piszę tu.
INSPIRACJA
Jeśli planujesz zakup prezentu, to zanim to zrobisz odpowiedz sobie na pytania:
Co osoba, której chcesz kupić prezent:
– potrzebuje?
– lubi?
– jaki ma gust?
– co by jej sprawiło radość?
Cieszą mnie artykuły w których nie ma żadnych reklam, alokacji produktów, linków do konkretnych stron sugerujacych wybór producenta. Ot powiedziałoby się zwykły artykuł… A tak potrzebny w dzisiejszych czasach by przypomnieć nam Wszystkim, że prezent powinien cieszyć dwie strony: osoby dającej i osoby obdarowanej.
Dziękuję Izabela:). Trafnie podsumowałaś. Dokładnie to chciałam przekazać.