Żyjemy w czasach Formuły 1, lotów na księżyc, superszybkich pociągów, internetu i automatów zastępujących pracę człowieka. Gonimy, pędzimy i patrzymy z nadzieją na coraz lepsze osiągnięcia technologii, dzięki której podróżujemy w kosmos, poznajemy inne planety, leczymy nieuleczalne choroby. Chcielibyśmy być równie szybcy jak promień wiązki światła, bo wtedy byśmy mieli więcej czasu. Ścigając się ze sobą i z czasem, paradoksalnie często żyjemy poza obecnym czasem – szybko i powierzchownie.

FAST JEDZENIE
W odpowiedzi na nowe potrzeby człowieka na rynku pojawiły się m. in. fast foody i gotowe dania. Wielu z nas nie ma czasu ani gotować, ani jeść powoli. Zamawiając kanapkę można ją zjeść w drodze i popić kawą kupioną na wynos. Gotowanie zostało zastąpione mieszaniem i podgrzewaniem. Wystarczy zalać wrzątkiem proszek i mamy “zupę” a wstawiając zakupiony specyfik do piekarnika  mamy ”danie” czy “ciasto”.

FAST WAKACJE
Na wakacje, jeśli pragniemy coś zobaczyć i poznać kawałek świata, wybieramy wycieczkę objazdową. Organizując ją samodzielnie lub jadąc z biurem podróży, z wakacji wracamy jeszcze bardziej zmęczeni. Program takich wycieczek jest tak napięty, że nie ma mowy o delektowaniu się miejscem, o byciu w tym miejscu i podziwianiu go. Latamy z wywalonym językiem od zabytku do zabytku, od miejscowości A do B, bo przecież mamy tylko 2 tygodnie urlopu.

FAST INFORMACJE
Internet, telefonia i komunikacja z całym światem dają nam szybki przepływ informacji. Wiemy co  się stało na drugim końcu świata, ale tak naprawdę nie rozumiemy dlaczego tak się stało. Uzyskujemy szybką i powierzchowną informację. Nie mamy czasu jednak na wgłębianie się w nią, bo po chwili przypływają do nas kolejne informacje, które musimy przyswoić. 

FAST UBRANIA
W naszym świecie nawet ubrania są fast. W popularnych sieciówkach nowe kolekcje pojawiają się nie tylko w związku ze zmianą sezonu, ale kilka razy w roku, co kilka tygodni. W efekcie tego pośpiechu oraz w związku z chęcią przyciągnięcia klienta atrakcyjną ceną produkujemy plastikowe ubrania. “Fastciuchy” często są słabej jakości, co z kolei wiąże się z koniecznością ciągłej wymiany garderoby.

FAST ŻYCIE
Zauważyliście, że wszyscy wszędzie się spieszą? Nawet jak się tak naprawdę nie śpieszą, to i tak muszą być pierwsi w windzie, na ulicy na światłach, przy kasie.

W fast świecie wszystko jest fast. Obowiązki i przyjemności, wakacje i praca, podróże, jedzenie, ubrania, relacje i miłość są fast. Cokolwiek robimy, robimy to szybko a wyniki musimy mieć natychmiast. Nie umiemy czekać i delektować się. Dla takich fast ludzi rynek wymyślił fast pożyczki. Gonimy, bo przecież mówimy “czas to pieniądz”. Fast zazwyczaj nie idzie w parze z jakością. Szybko znaczy powierzchownie i tanio, bez brania pod uwagę wszystkich aspektów i konsekwencji oraz społecznej odpowiedzialności. 

INSPIRACJA
Zaparz kawę, usiądź i nie spiesz się. Pobądź ze sobą i delektuj się kawą. To jest czas dla Ciebie.
Zachęcam Cię do zapoznania z cytatem numer II z moje książki (tutaj), który może stanowić inspirację do refleksji.

 

Powiązane

One thought on “Fast world

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *