Pod prąd czy z biegiem rzeki?
Ze stadem owiec czy indywidualnie?
Jak będzie lepiej?
Jak będzie wygodniej?
Co będzie w dłuższej perspektywie lepiej kalkulowało się?

Wszyscy wielcy tego świata, aby zapisać się na kartach historii, musieli zburzyć dotychczas ustalony porządek rzeczy. Zrobić coś inaczej, niż dotychczas było to robione. Spojrzeć na sprawę szerzej lub z innej perspektywy. Zobaczyć drugie dno lub inny kontekst.

INDYWIDUALIŚCI
Świat, wbrew temu co głosi, nie lubi indywidualistów. Ten fakt zaobserwować już możemy na etapie dzieciństwa i edukacji. Każdy kto inaczej wygląda, ubiera się, odstaje od reszty, myśli i robi inaczej, jest nieakceptowany i izolowany od grupy. Nie akceptują go, bo jest za gruby, bo jest za chudy, bo za dobrze się uczy, bo jest za grzeczny, bo jest za mądry, bo jest za głupi, bo jest za biedny, bo ma nie takie poglądy, bo źle się ubiera, bo… Bo jest lub odważył się być inny niż my.

OPÓR
Każda zmiana, każde pójście swoją drogą i przeciwstawienie się dotychczasowym normom zawsze, bez względu na cel, dziedzinę, kraj, miejsce i czas, budzi sprzeciw i niechęć społeczeństwa. Natura ludzka ma to do siebie, że zmiany, jakie nas spotykają związane są zazwyczaj z lękiem i niechęcią. Nie ma też znaczenia szersza perspektywa pobudek tych zmian. Bez względu na to czy te wprowadzane innowacje będą służyć człowiekowi i są przygotowane w duchu wartości i miłości, to zawsze początkowo budzą wątpliwości, które przejawią się choćby pytaniami i stwierdzeniami takimi jak:
A po co to zmieniać? A na co? Przecież tak jest dobrze!

Na zmianę zwykle nie jesteśmy gotowi, mimo że jest jedynym pewnikiem, poza śmiercią i podatkami, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

REWOLUCJA W STYLU ŻYCIA – COCO CHANEL
Nie inaczej było w przypadku mody.

Czy wiesz komu kobiety zawdzięczają, że dziś mogą nosić spodnie i suknie bez gorsetów? Czy wiesz dzięki komu aż tak bardzo nie marzniesz czekając na przystanku czy peronie ubrana w spodnie?
Coco Chanel to rewolucjonistka, dzięki której dziś ubierasz się wygodnie i  elegancko. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy tej kobiecie. Chanel to nie tylko marka pięknych perfum, sygnowanych słynnym nazwiskiem, ale dużo więcej. Idąc pod prąd, wprowadziła ona w modzie damskiej rewolucję. Nie godząc się na przyjmowanie takiego porządku świata, jakim go zastała, zmieniania go, ulepszała, dostosowywała do potrzeb i upiększała. Była to więc nie tylko rewolucja w modzie, ale też w stylu życia.

CO ZMIENIŁO SIĘ DZIĘKI COCO?
1. Kobiety przestały nosić gorsety
2. Kobiety zaczęły nosić spodnie
3. Wprowadziła do mody tzw. “małą czarną”

UŻYTKOWOŚĆ, WYGODA I STYL
Wszystkie wprowadzone przez nią zmiany wynikały z faktu, że Coco łączyła modę z jej użytkowością. Kobiety zaczęły ubierać się bardziej wygodnie, nie tracąc przy tym szyku i elegancji. Chanel miała w zwyczaju mawiać: „Luksus musi być wygodny, w przeciwnym razie to żaden luksus”. Styl Coco najlepiej podsumowują jej słowa: „Ja tworzę modę, która pozwala kobietom żyć, oddychać, czuć się wygodnie i wyglądać młodo”.

Zanim społeczeństwo przyzwyczaiło się i zaakceptowało proponowane przez nią projekty ubrań, zanim została słynną i cenioną projektantką, Coco oczywiście spotkała się z falą krytyki, szyderstw, a jej prace budziły oburzenie. Z punktu widzenia ludzkiego wcale nie miała łatwo, ale mimo wszystko realizowała swoje marzenia.

SUKIENKA BEZ GORSETU
Po czasie jednak wygoda i funkcjonalność projektów Coco wygrała na stałe ze sztywnymi gorsetami. Kobiety wymieniły garderobę na bardziej przyjazną – wybrały proste sukienki szyte przez Chanel, bez ciężkich i niewygodnych gorsetów, bez falban i innych zbędnych dodatków.

SPODNIE
Dzięki Coco uszyto po raz pierwszy spodnie dla kobiet! Do początków XX wieku spodnie były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.
Pomysł stworzenia spodni dla kobiet pojawił się w związku z potrzebą zaspokojenia komfortu i wygody podczas jazdy konnej. W ten sposób projektantka znowu zmieniła dotychczasowy porządek świata – kobiety zaczęły ubierać spodnie!

„MAŁA CZARNA”
W 1926 roku Chanel wprowadziła na rynek ikonę wszechczasów – ”małą czarną”. Już sam kolor sukienki wywołał szok. Do czasów Coco kolor czarny był kolorem ściśle związanym z żałobą i był on zarezerwowanym dla żałobników.
Coco wprowadzając więc do mody nie tylko prostą, ale również czarną sukienkę, dokonała obyczajowego szoku i rewolucji. Czarna, prosta i wygodna sukienka, o długości za kolano, podbiła serca kobiet na całym świecie i do dziś w wersji Coco lub też “unowocześnionej“ znajduje się w garderobach większości kobiet.

POD PRĄD
O Coco można napisać jeszcze wiele. O wprowadzeniu przez nią do mody dwuczęściowych kostiumów i sztucznej biżuterii; o jej perfumach, torebkach, butach, kapeluszach… oraz o wypromowanym przez nią wzorze pepitka, który na stałe zagościł w modzie i stał się synonimem luksusu. Jej ikoniczne projekty są z nami do dziś, gdyż tak jak mawiała sama: „Moda przemija, styl pozostaje”. Stylu produktom Chanel nikt nie odmówi.

Coco Chanel pokazała jak łączyć elegancję z użytkowością produktu. Dzięki niej nasze ubrania dziś są ładne i wygodne. Udowodniła, że można być kobietą stylową a jednocześnie żyć poza gorsetem ograniczeń. Realizując marzenia i sprzeciwiając się dotychczasowym normom wprowadziła rewolucję w stylu życia kobiet. To dzięki niej nie nosisz dziś gorsetu i możesz założyć spodnie lub czarną sukienkę, której kołnierzyk ozdobiony jest sztucznymi perełkami.

INSPIRACJA
Twoja indywidualność jest Twoim atutem. Nie musisz pędzić za przysłowiowym stadem owiec, myśleć tak jak one i robić tego, co one robią. Bądź samodzielna w myśleniu i w podejmowaniu decyzji oraz działaniu. Zapamiętaj: osoby, które zmieniały świat zawsze szły pod prąd.

Powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *